علوم ششم طراحی کنیم و بسازیم

حجم فایل : 3.3 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 24
بنام خدا علوم ششم دبستان


کاردستی فعالیتی است که در آن شما با بهر ه گیری از نیروی تفکر تجسم و تخیل و با تیکه بر مهارت های دست و استفاده از ابزار و وسایلی که در اختیار دارید به ساخت و خلق اثر می پردازید.
کاردستی با صنایع دستی متفاوت است پس نمی توان کاردستی را نوعی صنعت پیشه خواند که حتما کاربردی هم باشد. اهداف ساخت کاردستی:
1- تقویت جذب دیدن و درک بهتر پدیده های محیط
2- پرورش قدرت تجسم و تخیل
3- رشد خلاقیت ذوق و ابتکار
4)ایجاد هماهنگی میان چشم و دست 5- افزایش دقت و حوصله
6- تقویت و پرورش حس زیبایی شناختی
7- استفاده بهتر از اشیایی که غیر قابل استفاده به نظر می آیند. ابزار:
برای ساختن کاردستی احتیاج به انرژی داریم
ابزار وسیله ای است که برای تولید چیزی یا انجام کاری استفاده می شود مثلا قیچی به عنوان ابزار برش کاغذ در ساختن کاردستی استفاده می شود ولی در کاردستی مصرف نمی شود.
خط کش ، مداد یا خودکار، منگنه، انبردست، سیم چین و چکش....... برخی از ابزارها برای اندازه گیری کمیت ها مورد استفاده قرار می گیرند به این نوع ابزارها ، ابزارهای اندازه گیری گفته می شود مثل متر، خط کش، کولیس و نقاله.
در ساخت کاردستی های پیچیده، علاوه بر استفاده از ابزارهای دستی از ابزارهای برقی مانند دریل، هویه، دستگاه جوش، پیچ گوشتی برقی و ... نیز ممکن است استفاده شود. چگونه می توانیم کاردستی های متحرک (حرکت کننده) بسازیم؟
1)مفصل
2)موتور الکتریکی
3)چرخ
4)پروانه 1)مفصل:
در کاردستی های متحرک می توان از انواع مفصل ها استفاده نمود. استفاده ی بیشتر از مفصل ها قابلیت تحرک کاردستی را بالا می برد.
برای درست کردن یک مفصل( لولایی) ساده می توان از دو عدد چوب بستنی و یک عدد پونز یا میخ یا سیم استفاده کرد. گاهی اوقات می توان با کمک نخ اعضا و اجزای متحرک کاردستی را به حرکت درآورد (مثل حرکت عروسک های خیمه شب بازی) پیچ و مهره:
نوعی از اتصالات هستند که برای متصل کردن و به هم بستن قطعات مختلف استفاده می شوند.
برای درست کردن مفصل های لولایی مناسب در کاردستی با قابلیت باز کردن مجدد می توان از پیچ و مهره استفاده نمود مثلا می توان انتهای دو چوب بستنی را ابتدا با میخ یا ابزار مناسب سوراخ نمود و با یک پیچ و مهره ی ظریف آن ها را به یکدیگر متصل نمود. نکته:
البته نباید پیچ و مهره رامحکم به یکدیگر ببندید در این صورت حرکت نخواهد کرد. استفاده از موتور الکتریکی (آرمیچر):
برای به حرکت درآوردن کاردستی ها می توان از موتورهای الکتریکی کوچک یا آرمیچرها استفاده کرد در این صورت حتما احتیاج به منبع تامین انرژی الکتریکی مثل باتری یا سلول خورشیدی داریم. موتور الکتریکی:
موتور الکتریکی وسیله ای است که (انرژی الکتریکی ) را به (انرژی حرکتی ) تبدیل می کند. استفاده از چرخ:
منبع تامین انرژی می تواند موتور الکت...